Létání Vám vyprázdní peněženku, možná i postel, ale zato naplní život.
Jan Macháček 2007

Modely Brno

Modely Brno - Výstava zahrnující prezentaci výrobců plastikových, kovových, dřevěných a papírových stavebnic modelů, materiálů pro letecké, automobilové, lodní a železniční modeláře, prodejců modelářských potřeb včetně vydavatelů odborné literatury.

Pro nás bohužel veliké zklamání.

Po vstupu do pavilonu G2 nás uvítal závod off-road modelů řízených rádiem, doopravdy pěkná podívaná, ale o to větší šok byl pro nás pavilon G1, který byl jako jediný k dispozici pro modely.

Na ModelHobby nám přišlo, že je k vidění hrozně málo modelů v akci, podívat se do obchodu může člověk prakticky kdykoli, vidět ale ukázky modelů v letu už tak často nejde.

Na Modelech Brno nebylo z letadel předváděno vůbec nic.
Modely parních vláčků a jeden bazén s loděmi. K tomu něco kolem pěti stánků s modely a příslušenstvím a to bylo vše. K vidění nebyl dokonce jediný výrobce elektroniky. Lidí bylo doopravdy hodně a podívané tak málo, že se každý ze stánků doslova obalil houfem lidí, kteří se snažili zahlédnout alespoň něco málo z vystaveného zboží.
Pro jistotu, že něco nepřehlížíme, jsme prošli výstavou asi čtyřikrát, a pak si zašli na občerstvení, které nám dodalo energii na procházku po ostatních výstavách.

Létání v Medlánkách

Modelářské letiště v Medlánkách je oproti našemu políčku vybaveno krásnou přistávací plochou, tu jsem si hlavně při vzlétávání hodně užíval.
Horší je už naše smůla na lidi, kteří tam zatím pokaždé byli. Mají sice hezká letadla, ale jejich přístup k začátečníkům s EPP je doslova buranský. Včera jsem jim udělal radost, protože jsem dokázal "spečené kuličky s vysavačem" (jejich místní název pro Sharka) rozebrat o zem. No a jak se to stalo?
Létalo se trochu nelogicky, vzlet probíhal proti slunci, pak se modelář musel otočit a létal se sluncem v zádech. Proti slunci se tedy po otočení zpět i přistávalo. Vzhledem k tomu, že bylo už hodně podvečer, letadlo prolétávalo přímo na jeho úrovni, a tak bylo třeba na pár vteřin zavřít oči. Hrozná blbost, ale na začátku přistávací plochy byli "místňáci", takže nebylo na výběr, tam byl prostor jen pro "lepší letadla". Jít za dráhu a létat celou dobu se sluncem v zádech se tam z nějakého důvodu nemůže.
Tohle se stalo osudným při posledním přistání. Když jsem se rozkoukal po průletu žlutou září, byl Shark v poloze ve které jsem ho nečekal, bohužel zároveň hodně nízko. Vypnul jsem motor, a pak se už vydal na cestu k rozpůlenému letadlu.
Nestalo se prakticky nic vážného, trup je již slepený a elektronika vpořádku přežila. Nutné je ale vzít si ponaučení, že létat za takhle hloupých podmínek je prostě blbost.

Micro teploměr od Graupnera

Infra teploměr je údajně nepostradatelná pomůcka modeláře.
My rozhodně takový pocit neměli, ale jakmile jsme zjistili, že podobná vychytávka existuje, tak jsme si museli pořídit :-) .
Najednou nás mrzelo, že neznáme teplotu mnoha věcí, a tak se stalo toto příslušenství od firmy Graupner i naší malou radostí.

Věřím, že pro modeláře, kteří pohání letadla spalovacím motorem je důležitost teploměru při záběhu podstatně větší. Nicméně jsme přeměřili snad všechno co nás napadlo.

Hodnota je nejpřesnější, je-li teploměr od předmětu vzdálen méně než 2 cm.
Rozsah teplot které dokáže změřit je -33 až 220˚C

Pro změření teploty stačí zamířit a stisknout tlačítko. Při držení tlačítka probíhá zobrazování kontinuálně. Po 15 vteřinách nečinnosti se automaticky vypne.

Pořizovací cena byla rovných 900,- .

Jeti Spin a JetiBox

Firma Jeti model uvedla na trh nové regulátory pro střídavé motory, dle jejich vyjádření "technicky nejvyspělejší střídavé regulátory".
To jsme pochopitelně museli ověřit, a tak jsem pořídil Jeti Spin 33 s JetiBoxem.

Mít regulátor Spin bez JetiBoxu by bylo doopravdy nevýhodné. Umožňuje totiž nastavit vše dle vašich představ, a hlavně - zobrazuje regulátorem naměřené hodnoty během letu. Dozvíme se tak jaké napětí bylo na baterii, jaký proud byl odebírán, otáčky motoru i vrtule a další velice zajímavé hodnoty.

Údaje maximálního proudu se mi ale moc nezdají. Podle výpočtů teče motorem cca 18 - 22A, podle specifikace je normální odběr 17A, maximum až 25A, přesto jsou naměřené hodnoty kolem 11A.

Protože létám s baterkami FlightPower i starším packem Dualsky a pořád se nemůžu zbavit pocitu, že Flightky táhnou lépe, provedl jsem zkušební měření. Výsledky jsou celkem jasné, maximální výkon i otáčky na motoru ukazují, že je výkon s FlightPower o cca 10 - 20% větší. Navíc vůbec nedochází k větším poklesům napětí, takže by baterky mohli vydržet doopravdy déle.

Pro majitele motoru Potensky POT200 ještě prozradím ideální hodnoty k nastavení doporučené přímo výrobcem :
  • předstih = 15˚
  • rychlost akcelerace > 0.6s
  • počet pólů = 8

Pult pro Optic 6 podruhé

Po velmi pozitivních zkušenostech, které má Pavel se svým pultem, jsem se rozhodl, že si ho také opatřím. U Pecky ho neměli a tak jsem si ho koupil v modelářství Vaňouch, kde mají vždy všechno. K mému překvapení je ten Pavlův v současnosti jen obtížně sehnatelný a proto jsem si domů donesl ten, který je na obrázku. Kromě toho, že je hranatý a prodává se ve dvou barevných variantách (oranžové a černé) je dalším rozdílem především uchycení popruhu, který je řešen malinko lépe a nebrání ve výhledu na displej vysílačky. Rozdíl v ergonomii bude patrně zanedbatelný, ale v praxi jsme to neporovnávali. Oba pulty umožňují bezproblémově a pohodlně pohybovat všemi ovládacími prvky na vysílačce vč. bočních páček.

Sobotní létání

Takové počasí jako v sobotu jsme tu tedy neměli dlouho.
Létat jsme vyrazili hned ráno, já tedy jen jako fotograf, takže je ve webovém albu pár nových fotek Macha a jeho Easy Fly, který si odbyl zálet nově upravených křidélek.

Při tomto létání vynesl Mach kameru pěkně vysoko, a tak můžeme přidat další video z FlyCamOne2.

Létat jsme vyrazili i odpoledne, spolu s Boidem, který přinesl větroně upraveného jako stíhačku.

Pokud Vám nepůjde něco přehrát, zkuste SMPlayer , doopravdy povedený přehrávač zdarma.


Machův výstup s Easy Fly

Easy Fly: nové ovládání křidélek

Ve svém nedávném článku jsem psal o výměně výztuží křídel v modelu Easy Fly. V té době jsem ještě nevěděl, že tuto úpravu v praxi ani nestihnu vyzkoušet a na světě bude další změna, tentokrát zásadní – zcela přepracované ovládání křidélek.

O úpravě, která byla časem zřejmě nevyhnutelná, ovšem doteď takřka zbytečná, rozhodla jediná kapka. Ta kapka byla tvořena vteřinovým lepidlem a nedopatřením se dostala do pantu (chcete-li závěsu), který až do té doby pohyboval křidélkem. To jsem nicméně zjistil až když mi kvůli této skutečnosti ze serva vyšel zvuk, který jasně informuje o konci jeho životnosti. Ptáte-li se proč jsem kolem pantu pracoval s vteřinovým lepidlem, pak to bylo z toho důvodu, že jsem při rozhýbávání křidélka ve snaze zvýšit jeho rozsah rukou pant ulomil. Rozebral jsem tedy křídlo a servo z něj vyndal. Šlo to dobře, naštěstí je všechno v Easy Fly lepené nějakým bílým gumově měkkým lepidlem, které rozumí potřebám modeláře a pokud se mu dá najevo snaha součástku vyndat, zbytečně neprotestuje. Rozmontoval jsem servo a k mému údivu byly zoubky všech převodů na svém místě. Při zavírání serva jsem ale ulomil jeden poměrně zásadní dílek (všimněte si, jak osud dokáže být neúnavný a nakonec Vás stejně dostane kam potřebuje) a až teď jsem pochopil: než kupovat nové servo, raději předělat celý mechanismus (osud tleská – „On to pochopil!“). A tak začalo googlování a jako jediný použitelný výsledek galerie http://mojeletadla.blog.cz/galerie/easy-fly. Ano, takhle to udělám.

Musím předeslat, že během celé předělávky nebylo použito jiné lepidlo, než vteřinové + aktivátor. Aktivátor, to je kouzelník. Odvrácenou stranou pak zůstává, že nevím jak servo v případě poškození vyměním aniž bych utrhl polovinu křídla. Proč se zatěžovat budoucností, že?

Tak tedy pěkně stručně a od začátku. V Pecka modelář jsem nakoupil dvě serva HS-55, dvě 60cm prodlužky k servům, kousek drátu, „úchytky“ drátu na křidélka a nové panty (cca 10 mm na šířku). Z křidélek jsem odtrhl původní pant – opět šel odtrhnout bez jakéhokoliv poškození křídla i křidélka. Křidélka jsem pak od křídla odřízl a řezané plochy začistil. Pak jsem na horní plochu křidélek přilepil na každé dva panty. Pochopitelně jsem před tím kouskem lepící pásky odloupl oranžový nátěr, aby se mi později neodloupl společně s pantem. Umístění pantů bylo vcelku nahodilé, prostě jak jsem si myslel, že to bude dobré, tak jsem je tam přilepil. Potom jsem panty i s křidélkem přilepil na křídlo. Musel jsem dávat pozor, aby křidélko nebylo moc blízko křídla; z toho důvodu, aby se dalo křidélkem pohybovat v co největším rozsahu. Když jsem pak zkoušel rozsah pohybu křidélek, zjistil jsem, že konce dost pruží a vlivem proudění větru by se za letu dost ohýbaly. Proto jsem je na koncích zpevnil kouskem lepící pásky.

Křidélka tedy držela a následovalo umístění serv. Pomocí nažhaveného drátku (toho, co ovládal původní panty), který jsem zohýbal přesně na rozměry serva, jsem vyřízl do spodní strany křídla otvory. Abych křídlo nepropálil skrz naskrz, chytil jsem si drát do kleští v té správné „výšce“. Serva jsem umístil nad výřezy původních pantů a to hlavně z toho důvodu, že to je zhruba v polovině křidélek. Vzhledem k jejich pružnosti jsem dospěl k závěru, že jejich střed bude lepší než okraj. Měl jsem z vypalování poměrně strach, nakonec to bylo úplně bez problémů. Pro vedení kabelů k servům mi bezvadně posloužily původní drážky pro táhla. Dokonce 60cm prodlužky jsou spolu s kabelem od serva tak akorát dlouhé, aby čouhaly z křídla stejně jako ty původní a dosáhly do kabiny, resp. do přijímače. Když bylo servo na svém místě, vlepil jsem do křidélka „úchytku“ pro tažný drát. Samotný drát jsem si pak na straně u serva zohýbal do tvaru „Z“, abych měl jistotu, že nevyskočí. Na křidélku je drát rovný a přichycený pomocí kulového čepu, mj. pro snazší trimování. Protože se servo a celý mechanismus nachází na spodku křídla, pro jistotu jsem vše ještě přelepil plastovou krytkou na serva, kterou jsem sehnal v modelářství Vaňouch (u Pecky neměli).

Když už jsem měl letadlo na pracovní (žehlící) desce, udělal jsem ještě jednu věc – promazal drát od směrovky. Ta totiž neměla zrovna velké výchylky a přestože směrovku zatím příliš nepoužívám, dost mi to vadilo. Po promazání je výchylka na obě strany až dvojnásobná a proto můžu toto prosté a levné řešení vřele doporučit.

Po složení letadla jsem ověřil výchylky obou křidélek a při použití dvojích výchylek na vysílačce je změna opravdu radikální. Ostatně vše jsem v praxi vyzkoušel v sobotu, kdy bylo pro létání téměř ideální počasí. Model je mnohem citlivější na ovládání a dokonce už má smysl hrát si s nastavením křidélek jako vztlakových klapek. S provedenými úpravami jsem zatím maximálně spokojený – za poměrně málo peněz (cca 850 Kč) a práce (cca 5 hodin práce) hodně muziky!

Jako vždy jsou fotky z přestavby v mém fotoalbu.